EWANGELIA I ROZWAŻANIE
modlitwawdrodze.pl

Parafia Jaryczów

Parafia katolicka Nowy Jaryczów została założona dzięki właścicielowi Jaryczowa Paszkowi 1431r., a 1451r. kolejny właściciel wsi Mikołaj wznowił jej fundację. Kościół, który istniał jeszcze przed założeniem parafii, już wtedy był pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W pierwszej połowie XVIII w. świątynia w Jaryczowie, składająca się z marmurowego prezbiterium i drewnianej nawy, miała 3 ołtarze, zaś w 1766 roku - było już 5 ołtarzy. Pod koniec XVIII w. została odbudowana nawa, którą zniszczył pożar. W 1855 r. świątynię konsekrowano. W latach 1875 - 1876 kościół otrzymał wygląd współczesny i odnowiony po pożarze w 1872 roku - został całkowicie murowany w stylu późnego neoklasycyzmu. W 1896 roku biskup pomocniczy Józef Weber ponownie konsekrował świątynię. Na początku XX wieku kościół ozdobiono malowidłami.

Parafię pod koniec XVII w. obsługiwali księża misjonarze z Lwowa, a pod koniec XVIII w. ojcowie karmelici bosi. Na terenie parafii znajdowały się kaplice w Nowym Jaryczowie na cmentarzu (1908r.) i we wsi Dziedziłowie. Po II wojnie światowej kościół w Nowym Jaryczowie zamknięto, przerabiając go na magazyn kołchozowy. Oddano świątynię w roku 1990, a jej remont trwał do 1999 roku.

Obecnie parafia ma podwójne wezwanie Wszystkich Świętych oraz Matki Bożej Różańcowej  (pozostałość po zburzonym kościele w sąsiedniej miejscowości). Funkcje proboszcza pełni ks. Jakub Dębicki. Nasza wspólnota liczy ok. 60 osób; gromadzimy się na Mszy św. i nabożeństwach każdego dnia. W parafii posługują siostry ze zgromadzenia Św. Michała Archanioła, funkcjonują wspólnoty dziecięce Ministrantów oraz Dzieci Maryi. Dorośli natomiast aktywnie uczestniczą we wspólnocie Żywego Różańca.

47 0.12928199768066